Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Online Photoshop  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Nick Değişikliği
Nick'imi değiştirmek istiyorum.
Nick'imi değiştirmek istiyorum!
100'Den Geriye Sayma
Burda kopak(Düzenli)
Rodrigez Kaçar...
Kaka geri dondu ;)
Mybb Sitem İçin Logo Çalışmam
Photosop :(
Yeniden Merhaba
Cuma 01 Şub. 2013, 23:53
Cuma 01 Şub. 2013, 21:29
Cuma 01 Şub. 2013, 21:26
Cuma 01 Şub. 2013, 21:17
Perş. 07 Tem. 2011, 06:16
Çarş. 06 Tem. 2011, 16:18
Salı 05 Tem. 2011, 07:08
Çarş. 29 Haz. 2011, 09:03
Paz 26 Haz. 2011, 11:20
C.tesi 25 Haz. 2011, 05:23

ICF Fan Forum'daki "Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım..." konusunu beğendin mi ? Paylaş.

Konu Başlığı
Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım...
Konun Puanı
Nerdeyim? :: Anrenman Sahası :: Altyapı
Gözle
Paylaş|

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
F.kewell
Top Toplayıcı
Rep Kademesi: Top Toplayıcı
F.kewell
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 17
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 0
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 23/11/10
<b>Yaş</b> Yaş : 28
<b>Nerden</b> Nerden : İstanbul Güngören Tozki
<b>Lakap</b> Lakap : Adına yakışan bir futbolcu

Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Vide
MesajKonu: Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Icon_minitimeSalı 23 Kas. 2010, 17:04

**
Öncelikle resmi forumdan aldım bu yazıyı yapan sezerilik arkadaşımı tebrik ediyorum.(kızabilirsiniz özenti diye)

I Can Football Defans Nedir? Nasıl yapılır?
İlk öğrenimiz defansa atılan yerden pasları karşılama
Arkadaşlar şimdi siz x adamı tutuyorsunuz ve o adama yerden bir pas geldi o anda düşüneceğimiz şey o pasın x adama deyilde size atıldığını sanmanız ve o adamdan birkaç adım önde ve aynı hizada durmanız ve gelen topa size pas atıldığında sizde karşınızdaki adama gelişine nasıl pas attığınızı düşünün ve ona göre ‘’S’’ tuşuna basınız.

Crtl +D kullanımı
Crtl + D kullanmanız biraz uzun sürebilir(Oyuna alışma süreci diyebiliriz).Elinizin alıştığını varsayıyoruz ve sizinle teke tek kalmış bir adamdan topu almak için adamın 2 adım uzağında crtl + d yapsak bile almamız mümkün deyildir.rakibimize iyice yaklaştıktan sonra crtl + d yapınca topu rahatlıkla ayaklarımıza alabiliriz.Fakat bu durumlarda rakibimizin bize topu vermek gibi bir amacı yoktur onlarda topu korumaya çalışacaklardır gelin hep beraber bir sonraki yazılarımda crtl +D kullanımımızı bir üst seviyeye çıkaralım….

Bire Birde Adam Durdurma Ders 1 crtl + D
Bire birde adam durmak için kullanmamız gereken en büyük durdurma tecrübesini alacağımız harfler crtl + D dir. Peki bunu nasıl kullanabilirim?
Adamımızla teke tek kaldık ve x adam sürekli sağa dönüyor sola gidiyor arada bot ile paslaşıyor (nefesini korumak için) ve siz durduramıyorsunuz sonuç olarak golü buluyor.
Bu gibi durumlarda yapacağımız 2 şey vardır hiçbir tuşa basmadan sadece yön tuşlarıyla
X adamın peşinden koşmak ve bota pas atarken atacağı topu kesmeye çalışmak.
Gel gelelim 2. yola bu yolda ise bu hareketli adamı bekleyip üstünüze geldiği zaman crtl +d
Yapacaksınız bu oldukça kolaydır ve defanstaki başarınız artar.

Bire Bir Adam Durdurma Ders 2 Crtl +D
Bir kez daha x adamla teke tek kaldınız ama bu sefer x adam oyun içerisinde ‘’stop’’
(Topu açma) dediğimiz hareket ile sizi defansta alt etmek istiyor. Böyle durumlar defansların

Baş belasıdır bu durumlarda yapacaklarımızı sırayla yazıyorum;

1-) Rakibimizin en az 3 adım önünde yer almak
2-) Rakibin stop yapacağını sezgimiz anda hiçbir şey yapmayacağız
3-) Rakibimiz stop yaptığı anda siz crtl + d yaparsanız oyuncunuz topa dönerek vurmayı deneyecektir bu durumda adamın kaleci ile karşılaşmasını sağlayacaktır.
4-) Rakibiz stop yaptığını gördüğümüz anda önde isek ve rakibimizle aramızda belli bir mesafe varsa(en az 3-4 adım) topu alacağız.
5-) Rakibiz stop yaptığında önümüze geçtiğinde hemen depar ile topu almaya gitmeyeceğiz çünkü sizden 1-2 adım geride olduğu varsayılırsa crtl + d ile topu alır ve siz adama yetişemezsiniz.

Crtl + A kullanımı
Crtl + A kullanılması son derece tehlikeli bir olaydır.Crtl + A ya başarılı yapmak için klavyede hızlı ve süratli olmanız gerekir.Rakibiniz önündeyse ona 2-3 adım yaklaştığımızda yaparsak rakibimizi yere düşürürüz ve topu ileri doğru sektiririz ve atağı kurtarırız.
Varsayalım rakibin önündeyiz rakibimiz bize doğru koşarken ani bir hareketle ona koşacağız ve crtl + a yapıcağız ve top ayamızda olacak. Crtl + A’nın özellikleri için bir alttaki yazımı okuyalım…
Stop yapan adamı durdurma Crtl +A
Rakip diyelim ki tam siz kayarken topu açıyor ve siz yerdeyken ilerliyor. Bu durumda bekleyeceğiz eğer bir hata ile rakip bizi geçerse süratle koşacağız birkaç adım kala rakibimizin ayana yatacağız ve topu kurtaracağız.

Crtl + A Tehlikelerinden korunmak
Crtl + A konu başında da bildirdiğim gibi crtl + a tehlikelidir bu tehlikeler nelerdir?
1-) Siz tam kayarken adam topu açabilir
2-) Çok hareketliyse sizi yanlış yere kaydırabilir
3-) Ceza sahası vb. yerlerde crtl ye basmayı unutup geri dönüşü olmayan hatalar yapmak(penaltı serbest vuruş vb.)

Bu durumlara dikkat edersek ve ancak zor durumlarda crtl + a kullanabilirsek bire birde iyi bir defans olacağımız kaçınılmazdır…

Ceza Sahası Tehlikeleri
Ceza sahasında bir rakiple uğraşmak defans yapmanın en kötü ve en bezdirici yoludur. Ne zaman vuracağını ve ne yapacağınızı bilmezsiniz ve adamın gol atmasına izin verirsiniz fakat artık öyle olmayacak.

Ders 1 Adam durdurma
Adamımız ceza sahasında çok hareketli diyelim fakat alan dar olduğu için sadece crtl + d ile yapacağınız hamlelere karşı kendini koruyabilir. Bu durumda elimizde koskoca crtl + a duruyor crtl + yaparak topu kolayca alabiliriz.

Ders 2 Kaleye şut attırmama
Rakiplerimiz ceza sahasında atak 2 savunma oyuncusu ve 2 ofans oyuncusu ile devam ediyor takım arkadaşız top ayağında olan adamı tutuyor sizde diğer adama pas gelmemesini engellemek için topsuz rakibi tutuyorsunuz.Varsayalım takım arkadaşınız yardım istedi ve sizde toplu adama doğru koşmaya başladınız. O anda büyük ihtimalle sizin önceden tuttuğunuz adama pas verecektir. Bu durumda hemen o adam kaleye vuracaktır sizde adamın hizasında 1 veya 2 adım önünde hiçbir tuşa basmadan bekleyeceksiniz ve top size çarparak yavaşlıysak korner olacak yada kalecimiz avuçlarına alacak…

Q Kontrol
Q kontrol bir defansın bilmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Q kontrolü yapmak için belli bir oyun tecrübesi olması gerekmektedir… Bu duruma git gide alışacağız…

Normal pas ile Q kontrol
Varsayalım 2 kişi ofansta ve siz tek kişi defans yapıyorsunuz oyuncular siz koştukça yerden paslar veriyorlar ve nefesinizin bitmesi istiyorlar.Bu durumda pasların geleceği yeri göz karalı ile görüp orada beklemek adam pası attığında topu Q ile kontrol etmek (Reflekslerinizin gelişmiş olması gerek).

Savunma arkasına atılan toplarda Q kontrol(Göğüs vb.)
Rakibiniz çok hareketli ve 1 saniyelik dalgınlığınızda gol atabilecek birisi ise çok dikkatli olmak lazım böyle ofans oyunları sürekli savunma arkasına kaçarlar ve Orta saha oyuncuları ileri doğru şişirir.
Rakibimiz savunma arkasına kaçtığında onun hizasında onunla birlikte koşacaksınız ve ileri doğru şişirilen topları tıpkı ilk konuda anlattığım gibi sanki pas size atıldı diye düşünün ve ona göre q yapın eğer q kontrol tecrübeniz varsa bu durum sizin için çok kolay olacaktır.
Tek bir şey var atılan pasların size atıldığına inanmak ve topu göğüs kontrol vb. ile ele geçirmek.

Blok
Öncelikle blok nedir? Nerelerde yapılır?
Blok rakibimizin havadan veya yerden attığı pasları engellemektir.Peki ben bu blok ları nerelerde yapabilirim ceza sahası içinde gelişine bir şutu engellemek için ve açılan bir ortaya kafa vb. vuruşları engellemek için yapabilirsiniz.Gelin hep beraber blok konularınına bir göz atalım...

Ders blok (hava topu)
Havadan açılan ortalara gelişine bir kafa rövaşata vb. şutların girme olasılığı bir hayli yüksektir.bunları engellemek için orta açılan adamın tamamen yağışık gibi durup engelleyeceğim demek çok yanlıştır ve bir başka yapılan yanlış ise açılan ortaya ''D'' tuşu ile vurmaktır atamazsınız demiyorum ama çok zordur ve kafanıza çarpar genellikle top kalenin önüne düşer kalecide oradan uzaklaşır(kalemiz boş kalır) bunun için kesinlikle d ile blok yapmaya çalışmıyoruz. Bir maç sırasında ceza sahasına bir orta açılıyor hemen o adamın hizasında 2-3 adım uzağa gidicez ve tıpkı size açılmış bir orta gibi düşünüp ''S'' tuşuna basacağız. Top takım arkadaşımıza kadar ulaşacaktır.
**
Palermo
Forum Admini
Rep Kademesi: Forum Admini
Palermo
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1048
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 10007
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 20/10/10
<b>Yaş</b> Yaş : 27
<b>Nerden</b> Nerden : İzmir
<b>Lakap</b> Lakap : Ricardo Palermo

MesajKonu: Geri: Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Icon_minitimeSalı 23 Kas. 2010, 17:09

**
TŞK paylaşım için
**
https://icanfootballforum.yetkin-forum.com
F.kewell
Top Toplayıcı
Rep Kademesi: Top Toplayıcı
F.kewell
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 17
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 0
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 23/11/10
<b>Yaş</b> Yaş : 28
<b>Nerden</b> Nerden : İstanbul Güngören Tozki
<b>Lakap</b> Lakap : Adına yakışan bir futbolcu

MesajKonu: Geri: Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Icon_minitimeSalı 23 Kas. 2010, 17:11

**
os da koyuyorum
**
Palermo
Forum Admini
Rep Kademesi: Forum Admini
Palermo
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1048
<b>Rep Puanı</b> Rep Puanı : 10007
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 20/10/10
<b>Yaş</b> Yaş : 27
<b>Nerden</b> Nerden : İzmir
<b>Lakap</b> Lakap : Ricardo Palermo

MesajKonu: Geri: Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Defans Mevkisi Ödüllü Anlatım... Icon_minitimeSalı 23 Kas. 2010, 17:12

**
tmm koy.
**
https://icanfootballforum.yetkin-forum.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası